Scenariusz zajęć integracyjnych - Wśród rówieśników- integracja zespołu klasowego


Wśród rówieśników- integracja zespołu klasowego


CELE:

1. Integracja zespołu klasowego poprzez lepsze poznanie i zrozumienie sie
2. Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie
3. Budowanie więzi pomiędzy uczniami
4. Budowanie pozytywnego obrazu samego siebie poprzez pozytywne wzmocnienie
ze strony innych osób
5. Tworzenie poczucia bezpieczeństwa i zaufania w zespole klasowym


METODY:
• praca w parach
• praca w grupach
• rysunek
• gry integracyjne


ÅšRODKI DYDAKTYCZNE
• maskotka
• numerki do losowania
• kartki A4
• agrafki
• brystol
• płyta CD z relaksująca muzyka
• odtwarzacz płyt CD


Przebieg zajęć :

I Przywitanie klasy, poinformowanie o celu spotkania.
II Wspólne ustalenie zasad obowiązujących podczas zajęć – zawarcie kontraktu.
Na początku lekcji nauczyciel proponuje zawarcie kontraktu, który będzie obowiązywał przez całe zajęcia.


Kontrakt:

1. Mówimy do siebie po imieniu
2. Mówimy "do osoby" , a nie "o osobie"
3. Nie oceniamy innych
3. Nie mówimy o nieobecnych.
4. Jesteśmy dla siebie życzliwi
5. Jedna osoba mówi reszta słucha
6. Nie oceniamy siebie nawzajem
7. Nie wyśmiewamy nikogo


III Propozycje zabaw

  1. Rundka z maskotka.
    W jakim jesteś nastroju? Uczestnicy, siedząc w kręgu, rzucają do siebie maskotka. Osoba, która ma maskotkę, mówi jak się czuje.
  2. Historia mojego imienia.
    Każdy z uczestników opowiada, jak był nazywany w dzieciństwie przez rodziców,rodzeństwo, przyjaciół. Mówi też o tym, jak chce, by sie do niego zwracano i jakich zwrotów nie lubi.
  3. Pozwólcie , że wam przedstawię -oto on , ona
    Klasa dzieli sie na pary poprzez losowanie numerów. Jedna osoba opowiada drugiej o sobie przez 2 minuty , później następuje zmiana. Na zakończenie , na forum, każdy przedstawia swojego partnera zgodnie z tym, co usłyszał. Staramy sie zachęcić dzieci aby podzieliły się tymi informacjami o sobie, które klasie są nieznane. Staramy sie unikać informacji znanych ogółowi np. mieszkam w Legnicy, chodzę do klasy I ( można przygotować uczniom zestaw pytań którymi będą mogli sie wesprzeć w trakcie tego ćwiczenia: np. boje sie..., nie znoszę...., w wolnej chwili lubię...)
  4. Znajdz kogo, kto...
    Uczniowie chodząc po klasie maja za zadanie znaleźć osoby podobne do siebie (kogoś, kto ma taki sam znak zodiaku, oczy w takim samym kolorze; imię zaczynające sie na te sama literę, nosi taki sam rozmiar buta; lubi te same filmy; ma dłoń tej samej wielkości). Uczniowie wyszukują odpowiednie osoby i zapisują ich imiona.
  5. Zabawy wspomagające budowanie pozytywnej samooceny – Powiem Ci, jaki jesteś
    • Dzieci podpisujÄ… kartki swoim imieniem i nazwiskiem, nastÄ™pnie przekazujÄ… osobie siedzÄ…cej obok oraz proszÄ… o napisanie, za co ta ja lubi, szanuje, podziwia itd. Nauczyciel tÅ‚umaczymy dzieciom, że w każdym jest cos dobrego tylko trzeba chcieć to zobaczyć. Zabawa trwa dopóki kartka nie wróci do wÅ‚aÅ›ciciela. Po napisaniu prosimy dzieci, aby przeczytaÅ‚y dwa wpisy, które najbardziej im sie spodobaÅ‚y albo zaskoczyÅ‚y.
    • Uczniowie nawzajem pomagajÄ… przyczepić sobie kartkÄ™ na plecach za pomocÄ… agrafki. Każdy każdemu wpisuje na kartce informacje – miÅ‚a Po zakoÅ„czeniu ćwiczenia chÄ™tni uczniowie odczytujÄ… wpisy swoich kolegów i koleżanek.
    • Uczestnicy krążą po sali. Każdy z nich ma za zadanie podejść do piÄ™ciu osób i poprosić o napisanie na kartce pozytywnej informacji na swój temat. Zabawa toczy sie bez słów. Na koniec wszyscy siadajÄ… w krÄ™gu, mówiÄ… swoje imiÄ™ i odczytujÄ… treÅ›ci swoich kartek. Po skoÅ„czonej rundzie nastÄ™puje omówienie zabawy. Nauczyciel zadaje pytania: Jak czuÅ‚eÅ› sie, mówiÄ…c gÅ‚oÅ›no o sobie pozytywnie? Czy napisanie czegoÅ› miÅ‚ego o drugiej osobie sprawiÅ‚o ci kÅ‚opot? Czy miÄ…Å‚eÅ› kÅ‚opoty z zebraniem informacji na swój temat? Itp.
  6. Obraz Nasza klasa
    Na jednej z ławek kładziemy brystol – podpisujemy go : klasa ...., data.... Następnie każdy podchodzi do brystolu (według kolejności lub kiedy będzie wiedział, co chce narysować) i rysuje element obrazu pt. Nasza klasa .Można podchodzić kilka razy, ale zawsze tylko jedna osoba rysuje. Rysunek wieszamy na tablicy i każdy mówi co i dlaczego narysował.
  7. Zabawa ruchoma – Atomy
    Uczestnicy łączą sie w grupy (cząsteczki) składające sie z tylu uczniów (atomów) jaka liczbę powie nauczyciel lub wybrany uczeń.

IV Zakończenie.
Chętni uczniowie dzielą sie swoimi uczuciami, refleksjami: czego nowego na zajęciach się dowiedzieli, czego doświadczyli, co ich zaskoczyło, itp.